כספים אסורים בהרחבות

לפני מספר שבועות פורסמו 2 כתבות שעסקו בישובים שבהם המנהל עצר את ההרחבות לאחר שנודע לו על גביית כספים אסורים. בכתבה הראשונה שפורסמה בדה מרקר צויין שישובים במועצות אזוריות שונות (טוביה, שפיר, אשקלון, רווחה וזבדיאל) לפי הכתבה גובים כספים אסורים ממתיישבים חדשים בתמורה להמלצת וועדת הקבלה. במועצות אלו גובים כספים אסורים באמצעות ניפוח הוצאות הפיתוח. כתבה נוספת בגלובס תיארה כיצד במושב דניאל מתעשרים באופן לא חוקי על חשבון כספי ציבור.

אני לא מבין איך זה שכולם יודעים שכמעט בכל הישובים מכריחים אנשים לשלם עשרות אלפי שקלים בתמורה לקבלת המלצה מהוועדה בכדי לקבל מגרש שהוא רכוש כלל אזרחי המדינה ולא רכושם הפרטי של חברי אגודה כזו או אחרת ואף אחד לא ממש מונע את זה?

אחת הסיבות היא כנראה חוסר ידע. לא מזמן קיבלתי פניה מגולש שקרא את מה שכתבתי באתר. הגולש לא מתגורר בהררית אלא בישוב אחר וגם שם הוא מספר שהדברים מתרחשים באופן דומה. הוא ביקש ממני את חוות הדעת שניתנה לי ע"י המחלקה המשפטית של המנהל שבה נכתב כי המנהל אוסר התניה של המלצת וועדת הקבלה בהצטרפות לאגודה.

פנייתו גרמה לי להבין שאחד הגורמים העיקריים לכך שהתהליך הזה של ספסרות בקרקעות המדינה ע"י האגודות השיתופיות נובע מחוסר ידע. כמו שאני מבין את המצב, המנהל מסכים לטפל בנושא רק לאחר שניגבו כספים אסורים ומניסיוני המנהל כלל לא מתערב לפני כן. למה? אין לי מושג!

אחת השיטות בהררית ובגם בישובים אחרים היא לומר למתיישבים שהם חייבים להצטרף לאגודה בכדי לקבל את המלצת ועדת הקליטה.

כמובן שרק נכונות להצטרפות לאגודה איננה מספקת. כל מצטרף חדש מחוייב לשלם תשלום שנקרא הון אגודה. בהררית מחייבים את המעוניינים במגרש בהרחבה לשלם 36,000 ש"ח. בישובים אחרים במשגב דורשים אפילו עשרות אלפי שקלים יותר. המועצה האזורית במשגב משתפת כמובן פעולה עם האגודות השונות (פלא!, הרי ראשי המועצה האזורית הם גם חברי אגודה). ובמקרה שלי הם תמכו תמיכה מלאה בדחייתי בוועדת הקבלה האזורית בגלל סירובי להצטרף לאגודה (אני בתהליכי עירעור).

בכל אופן, אני מפרסם כאן את חוות הדעת שקיבלתי מהמחלקה המשפטית של המנהל ובו מציינת עו"ד של המנהל כי "המנהל אינו מאפשר התניה של מתן המלצה בחובה להתאגדות כלשהי" (סעיף 3). אתם מוזמנים לעשות שימוש במסמך זה ומתוך תקווה שהפרסום יסייע למגר את השיטה הנלוזה הזו של ניצול סמכויות מתוך מטרה להתעשר על חשבון השכן.

 

פורסם בקטגוריה מנהל מקרקעי ישראל. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות על כספים אסורים בהרחבות

 1. מאת אבי סלסי‏:

  איש יקר אתה יורה נמוך מידי

 2. מאת יורם‏:

  היי אבי,
  אני לא יורה.
  מישהו פנה אלי בעקבות המידע שקרא באתר וביקש ממני את המסמך הזה. אני לא מצליח למצוא את המייל שלו ולכן חשבתי שיהיה טוב לפרסם את המסמך הזה כאן.
  חוץ מזה כמו שהוא גילה במסמך עניין אולי גם לאחרים המסמך יהיה שימושי.
  מה גם שאני מעוניין שהדף הזה יקודם בגוגל בביטוי "כספים אסורים בהרחבות", זה יעזור גם לאחרים שמחפשים חומר בנושא.

 3. מאת benie palmonov‏:

  על מה אתה מלין ? מישהו עושה לביתו על חשבונך ?. הכסף עובר לכיס פרטי ? אין בקרה על הכספים ?
  הכספים שהאגודה גובה כולם הם לטובת הכלל ואתה בכללו . אין אפשרות לחיות בקהילה ולהתנכר ולהתבודד …! אולי במאדים .
  אגב למתחכמים כמוך יש פיתרון שנקרא מיסי ועד מקומי / אתה תשלם עבור שירותים ותשתיות מדי חודש
  כך ש ב חמש שנים יגולם כל התשלום בגין הצטרפות לאגודה .!! די .. אחרי 30 שנה כאן אני יכול לומר לך שכמוך יש על כף יד אחת וצריך היה כבר מזמן לכרות את היד.

סגור לתגובות.