לא לשתוק! לספר על ועדות הקבלה! בכדי שכולם ידעו

שלום לכל קוראי הבלוג,
לאחר זמן רב שלא כתבתי אני מעוניין להפנות את תשומת ליבכם לנושא חשוב.

למרות שהבלוג הזה עסק בעיקר במצב בהררית, הרי שהמצב הוא די דומה בישובים אחרים.
שמעתי לא מעט סיפורים על אנשים אחרים מישובים אחרים שנאלצו בעל כורחם לעבור את הליך וועדות הקבלה ולחלקם יש לא מעט משקעים מהתהליך הזה.

לי זה ברור שתהליך וועדות הקבלה הוא רע!

הליך וועדות הקבלה מכריח אנשים להצטרף לאגודות, מאפשר לאגודות לספסר בקרקעות המדינה ומפלה בין אנשים רק כי הם לא נראים לגברת "שושנה" (שם בדוי) מוועדת הקליטה של הישוב.

יש לא מעט אנשים עם ניסיון רע ועם תחושות רעות מהתהליך הזה של וועדות הקבלה.

הבעיה היא שהניסיון הרע הזה של אנשים לא מקבל את התהודה המתאימה. מרבית הציבור כלל לא מודעים למה שקורה עם נושא וועדות הקבלה ואני בטוח שגם בתי המשפט לא מודעים להיקפה של הבעיה.

אני רוצה לספר לכם על טל סטודנטית MA במסלול לארגוני שינוי חברתי של החוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב. טל כותבת בשנה האחרונה עבודת סמינר על וועדות הקבלה ליישובים הקהילתיים.
את העבודה היא מבצעת בשיתוף פעולה עם הקליניקה המשפטית לזכויות אדם, מהקליניקות המשפטיות באוניברסיטת תל-אביב.

הקליניקה לזכויות אדם, מהקליניקות המשפטיות באוניברסיטת תל-אביב, מסייעת לאנשים שנדחו ע"י וועדות הקבלה בייעוץ משפטי ואף עתרה בנושא לבית המשפט.

ברור הוא ששינוי חברתי יהיה קשה להשיג באמצעות עתירות לבתי משפט ולכן הדרך לשנות את המצב הקיים, היא לתת הד ציבורי לחוויות הקשות שלכם בנושא וועדות הקליטה.

טל מעוניינת לראיין אנשים אשר חוו באופן לא נעים את הליך וועדות הקבלה, ושיהיו מוכנים להתראיין טלפונית ולספר לה את סיפורם (משך הריאיון כ-60 דק'). פרטים מזהים אודות המרואיינים (כולל שם היישוב ו/או שמות הנפשות הפועלות) לא יפורסמו בשום שלב של המחקר. אם נדחיתם בידי ועדה ואתם מוכנים לחלוק את סיפורכם, אתם מוזמנים ליצור קשר עם טל במייל tal.ganor@gmail.com

אם אתם רוצים לשנות את המצב זו אחת מהדרכים לתת את ה-2 סנט שלכם לשינוי. ספרו, אל תשתקו!

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על לא לשתוק! לספר על ועדות הקבלה! בכדי שכולם ידעו

 1. מאת דליה‏:

  בוועדות הקבלה יושבים אנשים מהיישוב, אין להם שום הכשרה מיוחדת, לפעמים הם סוגרים חשבונות, לפעמים הם פועלים על פי העדפות אישיות. ולפעמים הם פועלים בצורה מכנית על פי קריטריונים שהיישוב מתווה.
  הרבה פעמים יש העדפה לחברים של חברים, לבנים של חברים, ולא נשאר כל כך מקום לאחרים.
  התוצאה עשויה להיות גזענית מאוד, תוך אפליה של קבוצות מסוימות באוכלוסיה שהן אולי פחות אטרקטיביות ליישוב.
  חשוב לספר מה קורה בוועדות, והעבודה של טל חשובה מאוד. הרבה לא מספרים מהעלבון, או מהפחד שיסומנו כבעייתיות ולא יתקבלו ליישוב הבא, וזה אכן קורה.
  חשוב לא פחות להגביל את כוחן של ועדות הקליטה ולקבוע להן חוקים לקבלה – זאת מאחר ולמרבה הצער רובן לא השכילו להשתמש בכוח זה בתבונה.

  • מאת יורם‏:

   היי דליה,
   מי שמכיר את העניינים מקרוב יודע שאת צודקת.
   הבעיה היא שאנשים חוששים, שוב אני מזכיר שהראיון הוא אנונימי.

סגור לתגובות.